Aasta Tekstiilipreemiad 2015

Tekstisisene pilt 1

Eesti Tekstiilikunstnike Liit tunnustab 2015. aasta parimaid.

9. märtsil 2016 kogunes loomevaldkonna esindajatest koosnev žürii, et tunnustada tekstiilikunstnike 2015. aasta erialast tegevust.

Źürii koosseisu kuulusid Aasta Tekstiilikunstnik 2014 Krista Leesi, sisearhitekt Terje Luure, Eesti Kunstnike Liidu asepresident ning Hobusepea ja Draakoni galerii galerist Elin Kard, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi direktor ja disainikogu kuraator Kai Lobjakas, kunstiteadlane Vappu Thurlow, Eesti Tekstiilikunstnike Liidu esinaine Sigrid Huik ja pressi esindas Moodne kodu peatoimetaja Irmeli Karja Ekspress Meediast. Tekstiilikunstnike tegevust tunnustati neljas kategoorias  – Aasta Tekstiilikunstnik, Aasta Noor Tekstiilikunstnik, elutöö preemia ja Aasta Tegu. Tunnustuse pälvinud autorite loomingu näitus avatakse kolmapäeval, 16.03 kell 17.00 galeriis Kunstiaken (Vene tn 20, Tallinn).

Aasta Tekstiilikunstnikuks 2015 valiti Erika Pedak

Erika Pedak on olnud 2015. aastal loominguliselt aktiivne ja osalenud edukalt kahel kunstihanke konkursil. Eesti Välisministeeriumi korraldatud kunstiteose tellimise konkursil EV Suursaatkonda Pekingis saavutas Erika Pedak konkursivõidu tööga „Head sõnumid“. Võidutöö eeliseks oli žürii sõnul vaoshoitus, kuid samas kaasaegne lähenemine ning sobivus saatkonna üldkujundusega. Eesti Rahva Muuseumi uue hoone konverentsi- ja kinosaali lavafooni tekstiili kujunduse ja teostaja leidmiseks korraldatud konkursil saavutas Erika Pedaku ja  Maarja Roosi võistlustöö „Sõna“ teise koha.

Samuti oli Erika Pedak 2015. aastal Saaremaal toimunud näituste sarja „Kunstnikud kogukonnas“ kuraator ja osaleja.

Erika Pedak on lõpetanud Eesti Riikliku Kunstiinstituudi 1985. aastal tekstiili erialal ning kaitsnud magistrikraadi Tartu Ülikooli kunstiajaloo erialal aastal 2007. Erika Pedak on töötanud Tartu kustitoodete kombinaadis ARS kunstnikuna, Tartu Kunstikooli õppedirektorina ning Tartu Kõrgema Kunstikooli õppeprorektori ja rektori kohusetäitjana. Lisaks sellele on ta olnud nii EKA, TÜ VKA kui ka TKK tekstiiliajaloo õppejõud. Käesoleval ajal juhib Erika Pedak MTÜd „Elaan“. Erika Pedak on pälvinud tunnustuse Aasta Tekstiilikunstnik 1997.

 

Elutöö preemia pälvis Peeter Kuutma

Peeter Kuutma on tekstiilikunstile pühendunud juba ligi viiskümmend aastat. 2015. aastal toimus ETDMi klassikute sarjas näitus „Klassikud. Peeter Kuutma“.

Peeter Kuutma pikk loomeperiood hõlmab trükikangaste kavandamist, vaibakunsti, interjöörilahendusi, näituste korraldamist ja õpetamist. Peeter Kuutma loomingut iseloomustab geomeetriline käsitluslaad, tema abstraktsed vaibad on dekoratiivsed ja kindla sõnumiga. Peeter Kuutma kavandite põhjal on valminud mitmeid olulisi avaliku ruumi tekstiile, näitena võib tuua vaibad Toompea lossis ja Riigikogu hoones, Eesti Sisekaitseakadeemias, Korporatsioon Rotaalia hoonetes Tallinnas ja Tartus. Arvukalt Peeter Kuutma töid kuulub ETDMi kogusse. Peeter Kuutma on pälvinud tunnustuse Aasta Tekstiilikunstnik 2005 ja Aasta Tekstiilitegu 2011.

Peeter Kuutma lõpetas 1966. aastal Eesti Riikliku Kunstiinstituudi tekstiili eriala. Sellest ajast alates osaleb ta järjepidevalt näitustel, olles ise ka mitmete näituste organiseerija. Ligi 20 aastat korraldas Peeter Kuutma näitusetegevust Estonia Teatri Talveaias ning on Eesti vaibakunstnikke ühendava rühmituse „Vaba tahe“ eestvedaja ja näituste organiseerija.

1967-1987 töötas Peeter Kuutma tekstiilivabrikus Punane Koit, kavandades samaaegselt tekstiile kunstitoodete kombinaadile ARS. Aastatel 1987-1994 oli Peeter Kuutma Kultuuriministeeriumi kujutava kunsti osakonna peaekspert, alates 1994. aastast töötab Tallinna Kunstikoolis joonistamise ja kompositsiooni õpetajana.

 

Aasta Nooreks Tekstiilikunstnikuks 2015 valiti Triinu Pungits

Triinu Pungits on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli ja tegutsenud seejärel üle kümne aasta vabakutselise tekstiili- ja moekunstnikuna, kogudes tuntust nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt. Triinu Pungitsa loomingut iseloomustab värvi- ja vormiküllus ning lavastuslikkus, tööde juurde kuuluvad sageli muinasjutulise taustaga lood. Olles jõudnud oma kaubamärgi – PUNGITS – loomiseni, rakendab Triinu Pungits oma kogemust nii rõivaste kui tekstiilide disainis ning on kavandanud kostüüme mitmetele lavastustele. Moekollektsioonide jaoks loodud kangaste näiteid võib leida autoritehnikas vormitud kolmemõõtmelistest pindadest kangamustriteni, tekstiilide kujundamine on andnud ainest interjööridisainile ja aksessuaaride loomisele. 2015. aastal osales Triinu Pungits Eesti Tekstiilikunstnike Liidu näitustel Tallinnas ja Võrus ning toimus ühisnäitus „Triinu ja Hapnik“ koos Rivo Hapnikuga.

www.pungits.com

Aasta Tekstiilitegu 2015 on raamat „Eesti tekstiilikunst 1915-2015“

Eesti Tekstiilikunstnike Liit andis 2015. aastal välja raamatu, mis tähistab saja aasta möödumist professionaalse tekstiilikunsti sünnist Eestis. Nii mahukat terviklikku ülevaadet Eesti tekstiilikunsti arenguloost pole seni ilmunud – väljaanne sisaldab teoreetilisi käsitlusi ning tutvustab kunstnike loomingut. Perioodi 1915–1940 analüüsib Erika Pedak artiklis „Eesti professionaalse tekstiilikunsti sünd ja kujunemine 1940. aastani“, Inge Tederi artikkel kannab pealkirja „Eesti tekstiilikunst 1940–1990“, Maasike Maasiku artikkel „Muutuste aeg“ käsitleb aastaid 1990–2009 ja Kai Lobjaka artikkel „Palju uut ja palju vana. Eesti tekstiil 2009-2014“ analüüsib viimaste aastate trende Eesti tekstiilikunsti- ja disainimaastikul. Raamat annab süstematiseeritud ülevaate 108 autori loomingust, sisaldades nii eesti kui ka inglise keeles andmeid hariduse omandamise, olulisemate näituste ja tunnustuste ning bibliograafia ja publikatsioonide kohta. Autorite loominguülevaateid täiendab pildimaterjal, väljaande on kujundanud Kadi Pajupuu. Raamatu väljaandmist toetasid Eesti Kultuurkapital, galerii Kunstiaken ja eraisikud.

Aasta Tekstiilikunstniku ja Aasta Noore Tekstiilikunstniku preemia ning tunnustus Aasta Tekstiilitegu on erialane tunnustus, mis antakse välja Eesti Tekstiilikunstnike Liidu (ETeKL) eestvõttel kord aastas.  Preemiate väljaandmist korraldab ETeKLi juhatus. Aasta Tekstiilikunstniku preemiale saavad kandideerida ETeKLi liikmed. Aasta Noore Tekstiilikunstniku preemiale saavad kandideerida kuni 35-aastased tekstiilikunstnikud või -disainerid ning kandideerimiseks ei pea olema ETeKLi liige. Noore tekstiilikunstniku preemiale saavad kandideerida ka üliõpilased. Eesti Tekstiilikunstnike Liit on Aasta Tekstiilikunstniku preemiat välja andnud alates 1996. aastast.

Näitus tunnustuse pälvinud autorite töödest jääb avatuks kuni 30. märtsini 2016.